• 5.5848
  % 0.0018
 • DOLAR

 • 6.2105
  % 0.0676
 • EURO

 • 1.1120
  % -0.4971
 • EUR/USD

 • 271.596
  % 0.0018
 • ALTIN

Çin 'kur savaşlarını' tetikler mi?

14 Ağustos 2015 - 00:51

İhracattaki gerileme, büyümedeki yavaşlama Çin’in yuanı ikinci kez devalüe etmesini beraberinde getirince Asya piyasalarında deprem etkisi yaptı


Çin Merkez Bankası’nın iki günde dolar kurunda toplam yüzde 3,53 devalüasyona gitmesi Asya piyasalarını şoke etti. Çin’in son hamlesi, ülkelerin dış ticaret rekabetini artırmak amacıyla karşılıklı olarak para biriminin değerini düşürme yarışına girmeleri için kullanılan ‘Kur savaşları’ terimini de yeniden gündeme getirdi. Çin Merkez Bankası, dolar/yuan kuru için belirlenen orta noktayı yüzde 1,6 daha yükselterek 6,3306 düzeyine çıkardı.  Çin Merkez Bankası, dolar/yuan kuru için belirlenen orta noktayı yüzde 1,6 daha yükselterek 6,3306 düzeyine çıkardı. Kararın ardından yuanda düşüş sürerken, dolar/yuan kuru 6,4’ü aştı ve dört yılın zirvesine yükseldi. Konuya ilişkin açıklama yapan Çin Merkez Bankası, yuandaki dalgalanmanın kısa süre içinde yatışacağını öngördü.

Asya sallanıyor

Asya’nın yen hariç en fazla işlem gören 10 para biriminden oluşan endeks, Fed’in yaklaşık 10 yılın ardından ilk faiz artırımına gitmeye hazırlandığı bir ortamda, düşüşünü üçüncü güne taşımaya ve böylelikle 1997’den bu yana en uzun düşüş dönemini gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Çin’in ikinci devalüasyon adımının ardından, Asya para birimleri, dolarda dün gece görülen kısmi zayıflığa rağmen güne değer kaybederek başladı. Asya para birimlerinin dolara karşı değerini gösteren Bloomberg JPMorgan Asia Dolar Endeksi yüzde 0.7 gerileyerek son 6 yılın en düşük seviyesine indi. Dolar karşısında Endonezya Rupiahı yüzde 1.4, Güney Kore Wonu yüzde 1.1, Malezya Ringiti yüzde 0.7, Japon Yeni yüzde 0.1 değer yitirdi. Çin’in yavaşlamasıyla zayıflamakta olan Avustralya Doları da üst üste üçüncü gün değer kaybetti. Pekin’in devalüasyon adımına nispeten direnç gösteren tek para birimi ise Japon Yeni oldu.

Yeni hamle Tayvan’dan

Çin’in beklenmedik hamlesinin ardından Tayvan da büyümeyi desteklemek ve sermaye çıkışını önlemek için parasal koşulları gevşetiyor. Tayvan Merkez Bankası gösterge faiz oranlarını 2011’den bu yana sabit tutarken, mevduat sertifikalarındaki gecelik faizleri ikinci kez düşürerek, 2 haftalık tahvil için daha az ödeme yapacağını duyurdu. Tayvan doları, yuanın 20 yılın en büyük düşüşünü kaydetmesinin ardından, Tayvan ekonomisindeki görünümde bozulma yaşanabileceği yönündeki beklentilerle 5 yılın en düşük seviyesine geldi.  Çin Merkez Bankası’nın iki günde dolar kurunda toplam yüzde 3,53 devalüasyona gitmesi Rusya mali piyasalarını olumsuz etkiledi. Petrol varil fiyatlarında yaşanan gerileme ile birlikte dolar 6 aylık aradan sonra 1,7 ruble artarak yeniden 65 rubleye dayandı. Euro ise 1,2 ruble artışla 71,92 rubleden alıcı buluyor. Asya piyasalarında yaşanan daralma ve petrol taleplerinin düşme ihtimali Rusya’nın ana gelir kalemlerini de olumsuz etkiliyor.

 

IMF’den Pekin’e Destek

Uluslararası Para Fonu (IMF), Çin’in yeni kur sabitleme rejimini desteklediğini belirterek, iki ya da üç yıl içinde serbest kur sistemine geçişi beklediğini bildirdi. Çin’in günlük referans kurunu saptarken piyasa hareketlerini göz önüne alacak olmasını “memnuniyet verici” olarak değerlendiren IMF, bunun etkilerinin ise ’yeni mekanizmanın pratikte nasıl uygulanacağına bağlı olduğunu’kaydetti. Çin’le ihracat pazarlarında rekabet eden ülkelerden olan Vietnam, para birimi dong için kur aralığını genişleteceğini açıkladı.Çin’e benzer biçimde döviz kurunu günlük referans noktalarıyla kontrol eden Vietnam Merkez Bankası, günlük dalgalanma bandını yüzde 1’den 2’ye yükselttiğini bildirdi. Bu, döviz kurunun gün içinde piyasa güçleri tarafından referans fiyatın yüzde 2 altı ya da üstüne taşınabileceği anlamına geliyor.

 

Sermaye ihracı ile atağa kalkacak

Atlantik Konseyi Ticaret ve Ekonomi Programı Direktörü Andrea Montanino, Türkiye’nin de kurucu üyeleri arasında yer aldığı ve 100 milyar dolar sermayeyle kurulması planlanan Asya Altyapı ve Yatırım Bankası’nın (AAYB), çok uluslu bankalar arasında rekabeti artıracağını belirterek, “Dünya Bankası ve Asya Kalkınma Bankası’nın çalışma yöntemlerini geliştirmesi gerekecek” dedi. Montanino, Çin’in AAYB’yi yabancı ülkelerin piyasalarına girmek için kullanacağını savundu. Çin’in Banka’daki kaynaklarını sadece ülkedeki yatırımlar için kullanmasının akıllıca olmayacağını ifade eden Montanino, “Çin yerli yatırımlarını finanse edecektir fakat Çin Banka’yı şirketlerinin diğer ülkelerin enerji ve altyapı sektörlerinde çalışmasını sağlamak için de kullanacaktır. Yurtdışı enerji ve altyapı projelerine destek vermek ve Çin şirketlerini o projelere dahil etmek Çin adına AAYB ile yapılacak en iyi yöntem” değerlendirmesinde bulundu. Türkiye’nin de kurucu üyeleri arasında bulunduğu ve 100 milyar dolar sermaye ile kurulması planlanan Asya Altyapı Yatırım Bankası için ilk imzalar geçen haziranda Çin’in başkenti Pekin’de atılmıştı.

 • Satış
 • Alış
 • Türk Lirası
 • Satış
 • Alış
GRAFİKLER

Uyarı

Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Gerek site üzerindeki, gerekse site için kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan CANLIDOVIZ.COM hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.