• 5.6932
  % -0.0158
 • DOLAR

 • 6.2910
  % 0.0175
 • EURO

 • 1.1050
  % -0.0091
 • EUR/USD

 • 275.355
  % -0.0084
 • ALTIN

Pariteler


Finans terminolojisinde parite, iki farklı döviz çiftinin aralarındaki bağlantıyı simgeleyen harflerden oluşur. Pariteler, birbirinin değeri cinsinden çeşitli döviz çiftlerini ifade edebileceği gibi kıymetli madenler ve emtiaların kendi aralarında ve bu değerlerin dövizlerle olan ilişkisini de ifade edebilir. Örnek vermek gerekirse para piyasalarında en çok kullanılan parite EUR/USD paritesidir. Avrupa para birimi Euro nun Amerikan Doları karşısındaki gücünü gösterir. Emtia paritelerine örnek olarak da Altın/Dolar paritesidir. XAU/USD olarak ifade edilen bu paritede altının ons fiyatı ile dolar karşılaştırılmaktadır. Bu paritenin değeri örneğin 1.350 ise bu şu anlama gelir: 1 ons altın alabilmek için 1.350 Amerikan Dolarına ihtiyaç duyulur.

Finansal piyasalarda kullanılan rakamsal ifadelerin tamamı aslında birer pariteyi ifade etmektedir. Bunun sebebi finanstaki takas işleminin gereği olarak her bir değerin başka bir değer cinsinden ifade edilmek zorunda olmasıdır. Örneğin Dolar 2,20 TL olmuş denildiğinde aslında burada USD/TRY paritesinin 2,20 TL ye ulaştığından bahsetmiş oluyoruz yani Amerikan Dolarının, Türk Lirası karşısındaki değeri 2,20 TL dir. Pariteler TL Dolar açısından bu bilgiyi elde etmiş oluruz.

Pariteler nasıl hesaplanır sorusuna cevap aradıktan sonra ilk akla gelen konu pariteler ne olur ve pariteler online olarak nasıl takip edilir sorusudur. İnternet, dünyanın dört bir yanından sürekli olarak verilerin yüklendiği büyük bir ağdır. Bu ağda finansal bilgilerin de mevcut ve güncel olarak bulunduğunu ve bunlara ulaşmanın mümkün olduğunu tahmin edebiliyorsunuzdur.

Dünyada kullanılan büyük ve küçük döviz cinsleri majör ve minör pariteler olarak ifade edilmektedir. Majör döviz ciftlerine en güçlü örnek Euro Dolar paritesidir. Minör döviz çiftlerine de örnek olarak daha az kullanılan para birimlerini içeren USD/CAD paritesi örnek olarak verilebilir. Bu parite Amerikan Doları nın Kanada Doları karşısındaki gücünü bize ifade etmektedir.

Döviz çiftlerinden oluşan tüm pariteler canlı ve bir o kadar da büyük bir piyasa olan para piyasasının işlem hacminin genişliği sebebiyle sürekli olarak hareket halindedir. Özellikle Amerika Merkez Bankası nın ve Avrupa Merkez Bankası nın yaptığı açıklamalar, gayrisafi yurt içi hasıla verileri, tarım dışı istihdam verileri pariteleri etkilemekte ve pariteyi ilgilendiren ülkelerin işlem seansları açık olduğu müddetçe hareketlilik devam etmektedir. Pariteler anlık olarak hareketlilik gösterdikçe bunları sürekli güncel tutan bir takım internet siteleri ve programlar bulabilmek mümkündür.

Bunların en çok kullanılanlarından biri Metatrader programıdır. Hemen hemen tüm spot para piyasası yatırımcısının kullanmakta olduğu programda parite özelliklerine göre gruplanmış olarak karşınıza çıkar. İstediğiniz döviz çiftini buradaki pariteler kısmından tıklayarak döviz çiftlerindeki hareketliliği ve spot piyasadaki güncel fiyatlarını öğrenebilir ve hatta alım satım dahi yapabilirsiniz. Bu sistem, günümüzde kullanılmakta olan sistemlerin en yaygınıdır. Pariteler online olarak bu tarz platformlardan takip edilebileceği gibi internet siteleri üzerinden de birkaç saniyede bir güncellenen verilere ulaşabilmek mümkündür.

Para piyasalarının en güzel yönü, her türlü alım ve satım işleminin pariteler üzerinde yapılabilmesidir. Avrupa borsalarında ve denizaşırı hisse senedi piyasalarında uygulanan açığa satış işleminin ülkemizde yaygınlaşmamış olmasından dolayı Borsa İstanbul üzerinde bir hisse senedi almak istediğinizde sadece tek yönlü işlem yapabilirsiniz. Bu şu anlama gelir; elinizde 100 TL varsa 10 adet 10 TL değerinde hisseden satın alabilirsiniz. Bu işlem basit bir AL emridir. Fakat gelişmiş borsalarda bu işlemin tam tersi olan açığa satma işlemine de izin verilmektedir. Bu işlemin mantığı elinizdeki 100 TL ile 10 TL değerindeki hisselerden 10 adet satabilmenizdir. Böylelikle yatırımcı hem yükselişten hem de düşüşten para kazanma şansına sahip olabilmektedir. Türkiye deki hisse senedi piyasaları bu tip çift yönlü işlemlere izin vermediği için para piyasaları bu açığı kapatarak pariteler canlı olarak takip edildiğinde hem alış yapmak hem de satış yapmak mümkündür. Bu sayede yatırımcı bir paritenin hem yükselişinden hem de düşüşünden kazanç elde edebilir.
 • Satış
 • Alış
 • Türk Lirası
 • Satış
 • Alış
GRAFİKLER

Uyarı

Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Gerek site üzerindeki, gerekse site için kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan CANLIDOVIZ.COM hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.